Zaproszenie na Dożynki Diecezjalne w Gibach 7.09.2024 r.

Po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż, nadchodzi czas na świętowanie i uroczyste dziękczynienie Bogu za dary ziemi i owoce ciężkiej pracy rąk rolnika. Tradycyjnie Dożynki są największym w roku świętem gospodarskim rolników, ogrodników i sadowników, będącym ukoronowaniem ich całorocznego trudu.

Diecezjalne Dożynki, pod hasłem „Z Maryją we wspólnocie Kościoła dziękujemy Bogu za plony” i pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, w tym roku, odbędą się w dniu 7 września (sobota) w Parafi pw. Św. Anny w Gibach, w dekanacie Św. Kazimierza Królewicza w Sejnach.

W imieniu Duszpasterstwa Rolników Diecezji Ełckiej, serdecznie zapraszamy naszych Rolników, ich Duszpasterzy i wszystkich Wiernych, którzy doceniają ciężką pracę na roli, do wspólnej modlitwy, radowania się i zabawy. Uroczystości dożynkowe przebiegać będą według następującego porządku:

PROGRAM DOŻYNEK:

godz. 10.00 – rozpoczęcie uroczystości w kościele parafialnym i prezentacja wieńców dożynkowych, a następnie procesja na plac celebry;

godz. 11.00 – Msza Św. dożynkowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego’

Po Mszy św.:

• agapa; dzielenie się chlebem z tegorocznych plonów;
  • błogosławieństwo dzieci na Placu Celebry;
  • występy Zespołów Ludowych;
  • ogłoszenie werdyktu Komisji oceniającej wieńce

godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji Rolników.

Podczas dożynek odbędzie się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który, jako tradycja ludowa dożynek ma prezentować bogactwo plonów oraz kultywować tradycje. Regulamin konkursu zamieszczony jest poniżej.

Przekazując słowa najwyższego szacunku i uznania wraz z podziękowaniem za rolniczy trud, w imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich Rolników i ich Duszpasterzy do udziału w tegorocznych Dożynkach Diecezjalnych.

Ks. Bp Dariusz Zalewski, Biskup Pomocniczy Diecezji Ełckiej

Regulamin Konkursu Dożynkowego - Giby 2024